Объявление

Свернуть
Пока нет объявлений.

Слоўнік беларускага рыбалоўнага жаргону

Свернуть
X
 
  • Фильтр
  • Время
  • Показать
Очистить всё
новые сообщения

  • Слоўнік беларускага рыбалоўнага жаргону

    Па матэрыялах форуму і з асабістага досьведу склаў невялікі "Слоўнік беларускага рыбалоўнага жаргону". Падштурхнула да стварэньня думка пра тое, што грамадзяне другога гатунку (то бок не рыбаловы), патрапіўшы на форум, ці пачуўшы нашую з вамі гаворку пра самае інтымнае (то бок рыбалку), ня змогуць нас зразумець.
    Першасную рэдактуру мне дапамаглі зрабіць дзяўчынкі з часопісу перакладной літаратуры "Прайдзісвет". Мае суаўтары - практычна ўсе карыстальнікі brik.org
    Буду вельмі-вельмі ўдзячны за выпраўленьні, удакладненьні, дапаўненьні! Лічу, што праца над слоўнікам ня скончаная і разьлічваю на вашу дапамогу. Зьвяртаю ўвагу, што гэта ня ёсьць слоўнік рыбалоўных тэрмінаў, а слоўнік менавіта рыбалоўных жарганізмаў. Дзякуй!
    Вложения

  • #32
    Мне отец объяснял по простому.Скрестили пшеницу с житом,получилось третье калива. Обозвали поэтому- третикалий. По поводу браги: получается соответственно третий сорт, но не брак.
    Двигаюсь поэтапно.

    Комментарий


    • #33
      Шкада, што тэма не развіваецца

      Комментарий


      • #34
        novobab, тэма вузкая, яна не можа асабліва развівацца. Асноўныя жарганізмы ўключаныя ў слоўнік, іх абнаўленне не вельмі хуткае. Але, калі хто захоча дадаць нешта, буду вельмі ўдзячны.
        Ёсць крамольная думка зрабіць сапраўдны слоўнік рыбалоўных тэрмінаў, але пакуль што не хапае ні нахабства, ні часу :)

        Комментарий


        • #35
          Вы наверное думаете, что до Вас все только на печи лежали?
          Есть в природе такие штуки, как лингвистические карты и лингвистический атлас. На территории РБ и в ближайщем "заграничье" они выделяют от четырех и более домашних языков, различающихся составом базового словаря в тысячу слов. Наверняка там уже есть все, о чем Вы мечтаете, поскольку добыча рыбы была одним из важных промыслов. Просто сходите в национальную библиотеку и закажите атлас. Вот, кстати одна из таких карт. Карта современная и достаточно грубая. В атласе же Вы найдете привязки конкретных слов к соответсвующим говорам. Не думаю, что атлас будет развиваться -- уже нет ни грамотных людей, ни средств на лингвистические экспедиции, а методом бродячей мысли такие вопросы не закрываются. Кстати, последние из таких экспедиций были в 90-х годах. Отчеты по ним также доступны в НБ. Довольно интересное чтиво, я Вам скажу.
          Часть работ выполнялась в рамках проекта http://www.slavatlas.org. Ему почти 60 лет.
          Последний раз редактировалось spider; 15.03.2015, 04:22.

          Комментарий


          • #36
            Паважаны spider, думаю, Вы не разабраліся і дарма пачалі крычаць. Тое, што, імаверна, можна ўзяць у атласах - агульнаславянская лексіка, магчыма, дыялектызмы, калі яны там наогул адлюстраваныя, і якія Вы пераблыталі з жарганізмамі. Жаргон - гэта зусім іншая з'ява. Ёсць журналісцкі, крымінальны, ваенны жаргон, а ёсць рыбалоўны, і ён упершыню атрымаў свой слоўнічак. Пачытайце, што такое жаргон. Калі Вы разабраліся ў атласах, і гэта зразумееце. Вы мне загадным тонам прапанавалі пайсці ў НБ. Я ж для "Слоўніка рыбалоўнага жаргону" не бачу ніякай сэнсу шукаць матар'ял у Вашых атласах, бо там яго не будзе. Хаціце давесці адваротнае - прынясіце з атласаў, скажам, 30-40 менавіта *жарганізмаў*. Тады я выбачуся і сам пайду ў НБ. Дарэчы, большая частка жарганізмаў са "Слоўніка" ўтварылася пасля 1990-х, пасля апошняй экспедыцыі, Вы маглі б гэта заўважыць, таму "Наверняка там уже есть все, о чем Вы мечтаете" - троху смешна.
            Дарэчы, першая спасылка не працуе.

            Комментарий


            • #37
              Сообщение от Apalonik Посмотреть сообщение
              Паважаны spider, .... Дарэчы, першая спасылка не працуе.

              Даже не знаю что сказать ...

              Насчет жаргона -- а зачем нам жаргон, если есть нормальный язык, да еще и с диалектами? От кого шифроваться желаете? От рыбнадзора?
              Последний раз редактировалось spider; 18.03.2015, 21:49.

              Комментарий


              • #38
                Паважаны spider, Вы, безумоўна маеце рацыю. Я з дапамогай фарумчан склаў і выклаў у сеціва Слоўнік, каб "шифроваться от рыбнадзора". Прызнаю.
                На пытанне, навошта жаргон, хацелася б атрымаць ВАШ адказ. У Вашым паведамленні № 1936 вось тут http://brik.org/showthread.php?t=171...=1#post1798280 я налічыў 6 жарганізмаў. З якой мэтай Вы іх выкарысталі? :)
                А ўрэшце, хаціце нармальнай дыскусіі - задавайце нармальныя пытанні.

                Комментарий


                • #39
                  Apalonik, карта понравилась?
                  А вот и атлас. Правда украинский, но Полесье накрывает.
                  Последний раз редактировалось spider; 19.03.2015, 09:17.

                  Комментарий


                  • #40
                    Так, гэта вялікая навуковая праца, толькі да тэмы гэтай галінкі не мае ніякага дачынення :)

                    Комментарий


                    • #41
                      Сообщение от Apalonik Посмотреть сообщение
                      Так, гэта вялікая навуковая праца, толькі да тэмы гэтай галінкі не мае ніякага дачынення :)
                      Флаг в руки. Появится жаргонарий на прилавках -- куплю.

                      Комментарий


                      • #42
                        Крыху паварушу ветку))
                        https://www.youtube.com/watch?v=a0K-3fFAO6k

                        Комментарий


                        • #43
                          Я нажаль не трапіў, у гарерэю Ў, калі гэты занятак быў але надта хацелася...
                          З павагаю
                          Валянцін.

                          Комментарий

                          Просматривают:

                          Свернуть

                          Обработка...
                          X